zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka

Březen 2010

Levhart obláčkový

26. března 2010 v 17:22 | Monča |  O zvířátkách

uzrt
Levhart obláčkový
Původní
prostředí ,ve kterém se levhart obláčkový žije, se stále zmenšuje, jelikož v jihovýchodní asii i v jižní Číně se kácejí lesy, aby tak byla rozšířena půda pro zemědělskou výrobu. Levhart obláčkový obývá nejrůznější typy pralesa. Větší část svého života se zdržuje v korunách stromů.
Levhart obláčkový je velmi obratná kočka.
rozmnožování  
zr

                                                                                                       V zajetí rodí mláďata od března do května. V jednom vrhu bývá až pět mláďat. Mláďata váží po narození asi 150 gramů a jako mláďata všech kočkovitých šelem jsou slepá. Oči otvírají po 12 dnech. V doupěti  matky se začínají pohybovat po pěti týdnech. Do deseti týdnů nepřijímají pevnou stravu, živí se pouze mateřským mlékem. samostatná jsou asi v devíti měsících. V době, kterou tráví mláďata v doupěti, se zároveň učí lovit potravu. Mláďatům chybí černé lemování skvrn na srsti, které se vytváří až ve stáří šesti měsíců.
potrava a lov                                                                                                       Levhart obláčkový je typický masožravec, žere pouze maso, především ptáky nebo opice. Loví je v korunách stromů. Zvířata usmrcuje tak, že je chytí tlapou a probodne ostrými drápy. Může ulovit i jiná zvířata např. prasata, jeleny, kozy...                      Na lov vychází za soumraku.   

Křečci

26. března 2010 v 17:17 | Monča |  Obrázky
Krásné animace křečíků...jaký je nejhezčí??????

Máme právo ŽÍT-pomoc zvířátkům

24. března 2010 v 19:21 | Monča |  O zvířátkách
14. března 2010 v 14:55 | Monča | Novinky
Dej si ji na blog,abys aspon trochu pomohla nebohým zvířátkům...ktery jsou testovani
Vždyt i oni MAJÍ PRÁVO ŽÍT
Nebo se koukni na blog http://mame-pravo-zit.blog.cz/0904/podepis-se#comment74195239
a dozvíš se víc...

Jak pomáhat

Možná si říkáte : "jsem ještě děcko... Jak můžu moc ??" nebo : "i kdyby se jic podepsalo několik nic to nezmění".... Ale pomoct může každý !

 1. Netýrat zvířata ! (to je snad samozřejmostí)
 2. Pokud chcete mazlíčka jděte do útulku !
 3. Nekupujte výrobky které testují !
 4. Nekupujte výrobky z pravé kůže !
 5. Šiřte to dál ! Pište to známím i cizím ať ví co se děje !
 6. Podporujte různé kampaně atdl..!
 7. Podepisujte petice !
 8. Dejte si naší a i jiné ikonky na blog !
 9. Založte si taky blog proti týrání !
 10. pixel A milujte je....pixel

Oddělovače

20. března 2010 v 15:48 | Monča |  Obrázky
Tak a tady pro potěšení oddělovače se zvířátky:)

Tapety psíků

20. března 2010 v 15:43 | Monča |  Obrázky

Rozvrhy 2.

20. března 2010 v 15:42 | Monča |  Rozvrhy


Rozvrhy

20. března 2010 v 15:40 | Monča |  Rozvrhy

Nemoci, zdravotní problémy

20. března 2010 v 15:38 | Monča |  O papoušcích

Prevence

Prevence je v chovu velice důležitá. Klec čistěte pravidelně a jednou za čas ji vydezinfikujte. Dále agapornise co nejméně stresujte, stres snižuje obranyschopnost organismu a pták je pak náchylnější k onemocnění. Potrava by měla být vyvážená, zbytečně nepřekrmujte. Dále je dobré, aby se pták nenudil a měl dostatek podnětů k činnosti a k pohybu. Také nezapomínejte na dobrou ventilaci a teplotu vzduchu v místnosti, ve které agapornise chováte.

Vytrhávání peří

Tento zlozvyk je u agapornisů poměrně častý a nepříjemný. V extrémních případech může pták zcela otrhat peří svému partnerovi nebo mláďatům. Příčiny mohou být různé, např.: nuda, osamělost, špatné složení krmiva, kožní nemoci, infekce, paraziti,... Jestliže se tento problém objeví, nejdříve navštivte veterináře a zkuste odstranit možnou příčinu. Ptáka izolujte od ostatních až do uzdravení.

Vnější paraziti

Agapornise také napadají různí parazité. Nejčastěji se jedná o perožrouty, mšici krvavou, čmelíky kuří nebo všenky. Při napadení parazity bývají ptáci neklidní, mohou odmítat potravu a následně ubývat na váze. Důležitá je opět prevence, dodržujte hygienu, odstraňujte zbytky potravy, různé skuliny,... Vnější parazity lze hubit různými prostředky vhodné pro ptactvo! K dostání jsou v ZOO obchodech, v ordinacích veterinárních lékařů či v lékárnách,.... Postup léčby opět konzultujte s veterinářem!

Vnitřní paraziti

Zde se jedná o červi. Tito parazité se vyskytují často a mohou paralizovat životně důležité orgány, až dojde k smrti papouška. Napadení jedinci ubývají na váze a mývají krev v trusu. Pokud zjistíte, že se jedná o toto napadení, okamžitě izolujte ptáka od ostatních, vše vyčistěte a vydezinfikujte, jelikož ve výtrusech bývají vajíčka, která dále rozšiřují chorobu. Pro léčení se poraďte s veterinářem, který nasadí odčervovací kůru.

Tumory

Někdy se u agapornisů může vyskytnout rychle se zvětšující bulka - tzv. tumor. Dělíme je na zhoubné a nezhoubné - oba se odstraňují operativně. Tumory mohou být i vnitřní, kde nemusí být patrné a ptákům způsobují různé obtíže. Na vnitřní tumor se obvykle přijde pozdě. Při podezření, že má pták tumor, navštivte veterináře.

Giardióza

Toto onemocnění se projevuje vzájemným vytrháváním peří, hubnutím, průjmem, .... Pokud se domníváte, že Váš papoušek trpí tímto onemocněním, tak odneste jeho exkrementy k veterináři, který zjistí, jestli je přítomna giardióza. Boj s tímto onemocněním bývá dlouhý. Léky existují.

Ptačí tuberkulóza

Tato nemoc se nevyskytuje příliš často, ale zasluhuje pozornost. Je to jedna z nejobávanějších ptačích nemocí, kterou způsobuje bakterie Mycobacterium ovium . Ptáci ji dostanou např. kapénkovou infekcí, ale i z potravy (při výskytu této bakterie v ní). Když se objeví první příznaky - úbytek váhy, průjmy, bývá většinou pro ptáky pozdě. Metody na určení této nemoci nejsou spolehlivé a většinou ze to zjistí až na napadených orgánech. Na ptačí tuberkulózu neexistují léky.

PBFD

Jedná se o velice nakažlivé onemocnění, které se projevuje zejména u mladých ptáků. Nemoc se projevuje potížemi s peřím a zobákem. Důsledkem je snížení imunity a neschopnost organismu bojovat proti "lehkým" nemocem. Je to jakási obdoba viru HIV, který také likviduje imunitní systém. Rychle se přenáší výkaly a šupinami peří na další exempláře. Určí se z rozboru krve, proti ní neexistuje žádný lék, vše je ve stadiu výzkumu.

Zdravá výživa pro psa

20. března 2010 v 15:20 | Monča |  O pejscích
fhft
Průmyslově vyráběná (hotová) krmiva
V současnosti můžeme konstatovat, že nejméně polovina chovatelů u nás podává svým miláčkům pravidelně nebo alespoň příležitostně kompletní granulovaná nebo konzervovaná krmiva.
Kromě toho se ve stále větší míře využívají tzv. diety, prostřednictvím kterých lze udržovat pod kontrolou onemocnění chronického charakteru, např. výskyt močových kamenů, alergická onemocnění, vybraná onemocnění jater, srdce, ledvin, trávicího traktu apod.
Další možnost představují hotová krmiva redukující výskyt zubního kamene nebo onemocnění močového ústrojí, nízkokalorické diety u psů a koček trpících obezitou, apod.

Domácí krmiva

Při srovnání výhod a nevýhod tradičního způsobu krmení s průmyslově vyráběnými krmivy, může Česká republika sloužit jako modelový příklad.
Před rokem 1990 se u nás krmilo prakticky výlučně stravou domácí provenience. Z praxe veterinářů na brněnské Klinice chorob psů a koček Fakulty veterinárního lékařství vyplývá, jak nesnadné, ba dokonce nemožné, bylo i pro zkušené chovatele připravit z tradičních surovin vyváženou krmnou dávku, která by vyhovovala i obsahem minerálů a vitaminů.
V období před sametovou revolucí se jen velmi zřídka veterináři setkávali se psy velkých plemen, kteří by netrpěli chronickými průjmy. Pokud jejich majitelé přidávali do krmení i kosti, balancovali psí pacienti mezi úpornými zácpami a trvale řídkými výkaly.

Nemoci z nevhodného krmení

Stravou je možné ovlivnit i jiné než zažívací problémy. Například kvalita osrstění souvisí kromě genetických vloh přímo s výživou.
Snad největším problémem v době převahy domácích krmiv bylo onemocnění pohybového aparátu (svaly, šlachy, vazy, klouby a kosti) ze špatně vyvážené stravy.
Velké dávky masa, nedostatek vápníku a víceméně nárazové podávání vitaminu D v období intenzivního růstu vedlo k masivnímu výskytu "křivých" končetin, spontánních zlomenin a kulhání s dlouhodobými následky.

Co odstraní hotová krmiva

Za poslední dvě dekády se situace změnila do té míry, že řada zdravotních problémů souvisejících s výživou byla vyřešena a studenti veterinárního lékařství je vidí jen v učebnicích nebo v rentgenologických archívech. Před rokem 1989 byly poměrně časté případy rachitidy (křivice) a sekundární nutriční hyperparatyreózy (ztráta vápníku z rostoucí kostry).
Nejčastěji se odvápnění kostí vyskytovalo u psů krmených doma připravovanou stravou s vysokým podílem masa (maso je bohaté na fosfor a chudé na vápník).
Používání nutričně vyvážených průmyslově připravených krmiv tyto zdravotní problémy odstranilo. Neznamená to ovšem, že by teď veterináři byli bez práce.
htfh
Překrmování a předávkování
Dřívější nedostatek živin či jejich nepoměr byl ale pozvolna vystřídán jejich nadbytkem a překrmováním.
Majitelé psů bohužel občas "neponechávají nic náhodě" a k profesionálně připravené a dobře vyvážené krmné dávce jen tak pro jistotu přidávají vitaminové a jiné preparáty s vysokým obsahem vápníku, příp. až toxickými dávkami vitaminu D.
Výsledkem bývají závažná onemocnění kloubů, ve kterých se odlučuje chrupavčitá tkáň, dochází k deformaci páteřního kanálu, bolestivému pohybu a dalším nepříjemným problémům, které musí být následně řešeny ortopedickými zákroky, intenzivní léčbou a dlouhodobou rehabilitací.
Někdy méně znamená více a beze zbytku to platí v případech, kdy se majitelé snaží "nadopovat" psa jako vrcholového sportovce tím nejlepším a v co největším množství, přestože zvíře není ve své kůži. V těchto případech se doporučuje snížit příjem koncentrovaného krmiva, výrazně omezit zátěž a dát organizmu čas na rekonvalescenci.

"Patero", jak vybrat krmivo

Na základě veterinárních výzkumů a praxe existuje pět hlavních kritérií pro výběr správného krmiva pro naše čtyřnohé souputníky:
 1. Životní etapa. Kvalitní výživa je nezbytná bez ohledu na věk, nicméně v různých životních etapách má organizmus odlišné požadavky na poměr a kvalitu jednotlivých živin. Vybírejte proto taková krmiva, která respektují období intenzivního růstu a stupeň zátěže či využití. Mějte na paměti, že rostoucí mládě má úplně jiné požadavky na bílkoviny a minerály než jedinec středního věku, který tráví 20 hodin denně povalováním se na kanapi. Zvíře v intenzivní zátěži (např. saňoví a lavinoví psi, jedinci ve výcviku, během lovecké sezóny), ale i kočky a feny během kojení potřebují až 4krát více živin než je dávka záchovná (množství krmiva, které je nutné pro udržení základních životních pochodů). Záchovná dávka postačí dospělým zvířatům, která nevykonávají žádnou tělesnou práci, nejsou březí, neprodukují mléko. Pro "náročnější" životní etapy je třeba volit krmiva koncentrovaná a vysoce stravitelná, aby bylo možné tyto extrémní potřeby pokrýt.
 2. Cena by měla být odrazem kvality použitých surovin v krmivu obsažených, ale také investic spojených s vědeckým přístupem k jejich vývoji a zdravotní nezávadnosti. Nic však neplatí absolutně. Prodávají se také krmiva pro psy a zejména pro kočky, která jsou až nesmyslně předražená a přitom jejich kvalita tomu neodpovídá. Rozhodně se však nevyplácí šetřit na krmivu v prvních 18 měsících života zvířete, tj. v období intenzivního růstu, výměny zubů, vývoje a zrání skeletu. Platí totiž jednoduché pravidlo: Napravovat nedostatky ve výživě komplikovanou chirurgií je vždy dražší než to nejlepší krmivo a zdaleka ne vždy se podaří vše "opravit" bez následků.
 3. Chutnost krmiva neboli palatabilita je samozřejmě velmi důležitá a najít to, co psům a zejména kočkám chutná a přitom neškodí, je noční můrou mnohých profesionálů na poli zdravé výživy. Vesměs však panuje přímá úměra mezi kvalitní surovinou a ochotou či chutí k jejich příjmu. Dejme si však pozor na krmiva s vysokým chloridu sodného (soli), příp. i krmiva lehce zamřelá (zavánějící potraviny v částečném rozkladu). Ta mohou dočasně psům chutnat, ale z dlouhodobého hlediska jsou nevhodná.
 4. Další projevy související s výživou jsou samozřejmě také důležité. Zkušený chovatel je určitě dovede správně vyhodnotit. Dobrým důkazem vysoké stravitelnosti je například malé množství dobře formovaného trusu. Naproti tomu zvýšená plynatost nebo nadměrné "škroukání" v břiše nevěstí nic dobrého. Může se jednat o stravu obsahující nadbytek látek rostlinného původu nebo např. i krmivo špatně uskladněné či zkvašené. Nekupujte proto krmiva z otevřených balení, která se rozvažují. Nezřídka jsou na hranici exspirace nebo mohou být dokonce kontaminovaná a tím i zdravotně závadná .
 5. Zdravotní stav, kvalitní osrstění, přiměřená kondice a spontánní aktivita jsou neklamnými projevy, že způsob výživy, který u svého domácího miláčku uplatňujete, je v jeho zájmu a prospívá mu. To ví každý zkušený chovatel a v takovém případě rozhodně není nutné přecházet od jedné značky ke druhé. Naopak mnohá zvířata jsou poměrně konzervativní a na změnu reagují přechodnými zažívacími potížemi, např. nechutenstvím nebo průjmem.

Pamlsky, obezita a cukrovka

hfth
Žádného psa nezabije, pokud občas dostane drobný pamlsek či vybočí ze zaběhnutého rytmu. Pokud však porušujeme pravidla správné výživy soustavně, nemůžeme se divit, že až třetina našich psů a koček je stižena obezitou.
Každoročně také narůstá výskyt cukrovky u psů a koček a dalších civilizačních onemocnění. Úplně se zapomíná na to, že příjem energie by měl být kompenzován přiměřeným výdejem, např. aktivním pohybem v přírodě nebo alespoň příjemnými vycházkami. Kvůli tomu si ostatně naše psy často pořizujeme. Skutečnost však bývá nezřídka úplně jiná.

Hry a učení

20. března 2010 v 15:15 | Monča |  O pejscích
Štěňata si již od útlého věku rádi hrají. Hra je pro ně nejdůležitější formou pro získávání informací. Když jsou ještě v pelíšku se svými sestřičkami a brášky, učí se poznávat věci jako např. že kousnutí bolí, že druhý pes nekousne podřídím-li se mu, dominantnosti ve smečce. Jakmile chovatel odevzdá štěně novému majiteli, nemá si štěňátko s kým hrát a od koho se učit.
Učení je velmi důležité. Představte si situaci, když malé štěně se nechce podřídit velkému psovi. Může pak dojít dokonce usmrcení. Proto své štěně hodně při vycházkách seznamujte s pejsky, kteří půjdou kolem a nechte je , ať si spolu hrají. Já osobně jsem s Nikčou chodila ven často , ale pouze na vodítku. Sem tam se totiž stalo, že jsme potkali sousedova psa, který nejspíš neměl dostatečnou " duševní" péči, když byl malý, a proto napadal i psy , kteří se mu podřídili.
Zájem o hru psi projevují zvláštním způsobem. Přední část těla je u země , jako kdyby pes ležel. Zadek je naopak vystrčený. Štěňata se ráda honí, přetahují a bojují. Jsou to hry, které povětšinou připomínají lov.
Pes si velice rád hraje i předměty. Avšak i ten nejkrásnější předmět neuspokojí vaše štěně pokud mu ho nebudete házet, brát, kutálet apod. Rádo je chytá, přináší, trhá a třese s ním. Pes má při těchto aktivitách hodně pohybu. Nesmíme to ovšem přehnat a musíme nechat své štěně pořádně
vydýchat.

Své štěně , ale dokonce i pejska můžete velmi zklamat, nebudete-li si s ním hrát. Představte si např. vaše štěně vám nadšeně přinese svého gumového ježečka a ukazuje vám , že si chce hrát. Vy jste ale příliš zabraný do televize , a proto do hračky maximálně kopnete a řeknete : " Jen si pěkně hraj ". Takové zklamané štěňátko popadne ježečka a se smutkem ho celého rozkouše. Pokud opravdu zrovna nemáte čas na svého psího miláčka, dejte mu jednu ze širokého sortimentu žvýkacích kostí pro psy, klacíček.... To mu ovšem vydrží na velmi krátkou dobu a potom si bude určitě chtít zase hrát. Pes , který nemá možnost hrát si se svými pány si tuto aktivitu potom vybíjí jinak. Kouše co vidí, toulá se nebo ničí zařízení bytu. Hrou s člověkem si pes podporuje kondici, inteligenci a hierarchii mezii člověkem a psem . Psi kteří jsou takto vychováváni jsou v dospělosti snadno a dobře vycvičitelní.
Páníčci mohou svému pejskovi vybrat psí sport, který je určitě bude bavit. Na vše se musí jít hrou např. i na obranu. Některé sporty, které se běžně provádějí: výcvik ( stopa, poslušnost, obrana, speciální cviky) , agility, flyball...
Nebezpečí, které hrozí při hrách s velkými psy je , že může pes poznat, že je silnější než vy. To by se nad vámi choval dominantně a hrozil kousnutím. V tomto případě je nejlepší krutá metoda. Psovi dejte na prdítko, ale řádně, ne ho jen tak přátelsky plácnout, aby věděl kdo je tady pánem. Zde je povoleno bít psa rukou, aby si uvědomil, že ho bijete vy a ne nějaký proutek, noviny, či vařečka. Pes nad vámi prostě za žádných okolností nesmí vládnout. Později by se vám to mohlo velice krutě vymstít.
Při hře je důležitá intenzita hlasu a umění zareagovat vždy časně a správně. Když pes udělá něco dobře pořádně ho pochvalte, ale opravdu hlasitě a milým tónem, i když si možná okolí bude o vás myslet, že jste zešíleli. Případně mu můžete nabídnout odměnu. Když se naopak něčím proviní zvyšte hlas. Když je to opravdu nutné, můžete svého psa novinama bouchnout přes zadek. Zaprvé to není tak bolestivé a přesto má pes respekt a zadruhé se nenaučí, že vaše ruka je něco, co když se přiblíží, tak to bolí.


Zdroj:psi.chovzvirat.cz

Jak vybrat jméno

20. března 2010 v 15:13 | Monča |  O kočičkách
Výběr správného jména je první krok k vytvoření dlouhotrvajícího pěkného vztahu, a proto s výběrem nespěchejte a trochu si to promyslete.

Jak najít to správné jméno?
jhk
Protože na kočičku budete volat každý den, zvolte nějaké krátké a jednoduché jméno. Nejlepší jsou ta, která nemají více než dvě slabiky. Může to být také kratší verze dlouhého a příliš komplikovaného jména, ale musíte si být jisti, že kratší verze se vám skutečně líbí, protože ji budete pravděpodobně používat častěji než jeho delší verzi.

 • Jestli máte v domě ještě další zvířátka, musíte zvolit jméno, které bude znít odlišně a výrazněji než jména ostatních mazlíčků. Protože my lidé jsme zvyklí k jménům přiřazovat jejich význam, je pro nás jednoduché rozlišovat jména, která zní podobně. Avšak pejskové a kočičky rozlišují jména hlavně podle toho jak znějí, tudíž jejich jména musejí znít rozdílně. Nechcete přeci až budete volat kočku Mindu k jídlu, aby vám přiběhla fenka Linda - Minda a Linda, jsou pro nás lidi jména dost rozdílná, ale zvířátkům znějí stejně.

 • Také si musíte uvědomit, že mrňous koťátko může vyrůst do docela velkého kocouře. Může se vám možná zalíbit myšlenka, že vášemu gigantickému britskému kocouřovi budete v dospělosti říka Mrňousi, a to ja pak úplně v pořádku. Kocouřové si naštěstí na svá jména nestěžují, ale jestli hledáte jméno, které bude vyjadřovat vaši kočičku i v dospělosti, uvědomte si, že koťata vyrostou a jejich vzhled i osobnost se může změnit.

 • Jestliže pojmenujete vaše nové koťátko po milované kočce, kterou jste měli jako malí, nesmíte očekávat, že bude úplně stejná. Každá kočka je jiná, a i když může vypadat jako vaše dávná milovaná Micinka a má úplně stejné jméno, vyklube se z ní s největší pravděpodobností kočka úplně jiná.

 • Buďtě kreativní! Vybírání jména pro kočku je úplně něco jiného než vybírání jména pro dítě. Určitě jí nezpůsobíte žádné psychické potíže tím, že jí budete říkat Nekňubo. A také se nemusíte starat o to, zda její jméno má ty správné iniciály anebo jestli se hodí ke jménu vaší rodiny. A nebojte se, ostatní kočky si z jejího jména určitě legraci dělat nebudou.
  jgz

Hry s kočkou

20. března 2010 v 15:08 | Monča |  O kočičkách
 1. Cosi v rouře - trubička od alobalu nebo toaletního papíru báječně poslouží. Do ní strčte mávátko s pírky nebo kousek provázku, prostě cokoliv dle fantazie a kočka bude u vytržení.
 2. Zmuchlaná papírová koule vrhaná kamkoliv… jednoznačný úspěch. Lze použít i kouli z alobalu, ale hlídejte šelmu, aby nežrala utrhané kousky.
 3. Krabice všeho druhu zabaví nadlouho. Čím menší, tím lepší. Nejlepší jsou takové ty akorát na Kočku. Stejně poslouží i lavóry a kyblíčky…
 4. Koulení míčky, míčky mohou být různých velikostí… existují s rolničkou pro zvýšení dramatického efektu, já mám však dojem, že i obyčejný míček je fajn. Důležité totiž je, aby se hýbal, takže neúnavný "házeč" je podmínkou.
 5. Mávátko s peříčky schovávané pod peřinu - náramně vzrušující…
 6. Krabička s naskládanými papírovými kapesníčky na trhání - to dělá tak parádní binec, že to ostatní obyvatele domácnosti jistě potěší.
 7. Geniální jsou drobné skákavé předměty - ping-pongový míček je nad všechny spešl hračky v kočičích obchodech. Otrlé kočičí povahy jsou schopné ho honit po vaně s veškerou zvukovou parádou.
 8. S podzimem nastává sezona žaludů a kaštanů, které taky pobaví, ale rychle mizí…nacházíme je poté natlakované pod ledničkou, pod postelí, pod gaučem a pod skříněmi.
 9. Obyčejné provázky jsou taky nepřekonatelné. Tady si ale vždycky dávám pozor, aby ho Kočka nežužlala a nesežrala, neboť návštěva veterináře by byla nemilá. Nebezpečí je větší u koťat, to jsem kolikrát nestřežila tolik, co jsem měla, a pak jsem Kotěti tahala provázek krkem pomalu až ze střev. Takže pozor.
 10. Špunt od šampusu je taky super a ani ten drátek, kterým je tam přidrátován, není vůbec marný. Šmátravá packa Kočky jim taky dovede ukázat všechny kouty našeho bytu.
vb
Bezkonkurenční špička na konec!!! Hra na Číhání je naprosto nejlepší. Jukněte kdekoliv za rohem na Kočku, udělejte rošťácký výraz obličeje a v následující sekundu už bude Kočka v plné parádě číhat a útočit na vás. Pro člověka fyzicky nejnamáhavější hra vůbec, protože je třeba pobíhat po místnosti, schovávat se za rohy a býti předvídavým, protože ač jsme tvorové chytřejší, velmi často vás chlupatina přechytračí a čouhá na vás někde, kde to vůbec nečekáte!!!! Takže dobré nervy k tomu.

Slovník psí řeči

20. března 2010 v 15:04 | Monča |  O pejscích
Každý chovatel domácích zvířat je přesvědčen, že svým mazlíčkům dokonale rozumí. Význam některých zvířecích gest ale odhalil až důkladný laboratorní výzkum.

Když pes něco chce, vrtí oháňkou mírně doprava. Když by se rád něčemu vyhnul, vrtí ocasem spíše vlevo. K tomuto závěru došli italští vědci z univerzity v Terstu vedení psychologem Giorgiem Vallortigarou. Výsledky svého pozorování publikovali v předním vědeckém časopisu Current Biology.
pes

(pro zvětšení klikněte na obrázek)
Rozdíl není na první pohled patrný. Vědci jej odhalili až poté, co natočili vrtění oháňkou u psů v různých situacích a pohyb ocasu proměřili pomocí počítačové analýzy obrazu. "Od chvíle, kdy jsem to zjistil, sleduji pečlivě každého psa, kterého potkám, ale můj výsledný dojem je, že bez pomoci laboratorních přístrojů se to dá odhalit jen těžko," přiznal Vallortigara v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature.
Italští vědci sledovali chování třiceti psů různých plemen, které si zapůjčili z výcvikového střediska při veterinární univerzitě v Bari. Natáčeli u každého psa na video reakci na jeho pána, na cizího člověka, na kočku a na cizího velkého psa.
Na přítomnost člověka či kočky reagovali psi vrtěním oháňky mírně odkloněné doprava. Nejintenzivněji vrtěli psi ocasem, když spatřili svého pána. Na cizího člověka reagovali méně vydatným vrtěním. Nejmenší odezvu vyvolala konfrontace s kočkou, protože to už se psům honila hlavou jediná myšlenka ? kočku pořádně prohnat. Konfrontace s cizím velkým psem vyvolala vrtění ocasem stočeným mírně doleva. Stejně tak vrtí psi oháňkou doleva, když jsou ponecháni sami. Nepatrný, na první pohled neznatelný rozdíl ve vrtění ocasem vypovídá mnoho o tom, jak funguje psí mozek. Jasně prokazuje, že každá z polokoulí psího mozku plní jiné úlohy.
uu
Fenky jsou pravačky
Reakce psů se podobá chování člověka. Lidé mají v příjemných situacích zvýšeně aktivní levou polovinu mozku, která má vládu nad pohyby pravé poloviny těla. Tuto polovinu mozku aktivujeme také v situacích, kdy se chceme k něčemu přiblížit. Naopak když se stahujeme od něčeho pryč, máme aktivnější pravou mozkovou hemisféru.
O tom, že psi využívají každou polovinu mozku rozdílným způsobem, svědčí to, že dávají při různých úkonech přednost jedné tlapě. U fen je patrná mírná preference pravé tlapy, psi jsou většinou leváci. Tlapy ale nehrají v psím životě tak důležitou roli jako ocas, a pohyb oháňky proto může o aktivitě mozkových hemisfér prozradit mnohem více.
Zdroj:zlatyretrivr.cz

Neuvěřitelný papoušek

20. března 2010 v 14:48 | Monča |  Videa


Slovník kočičích znaků

18. března 2010 v 16:29 | Monča |  O kočičkách

Otírání hlavy o člověka, Uši ve vertikálním postavení, Široce rozevřené zornice. Co to znamená ?

Otírání hlavy o člověka:
♥ vyjadřuje lásku, oddanost, ale také touhu po lásce.
Uši ve vertikálním postavení:
♥ značí kočičí zvědavost.
Uši přitažené k hlavě:
♥ názorná příprava k napadení
Široce rozevřené zornice:
♥ vyjadřují její strach.
Přimhouřené oči:
♥ znamenají spokojenost, ale také ospalost.
Mňoukání:
♥ kočička Vás takto vítá, zdraví, může však také o něco prosit.
Trhavé mňoukání:
♥ je odpovědí na výzvu člověka.
Přitlumené mňoukání, které postupuje do nespokojeného vrčení:
♥ známka toho, že kočičí trpělivost se již vytratila.
Sípání:
♥ vyjadřuje připravenost k útoku nebo pohotovost k obraně.
Vrčení kojící kočky:
♥ znamená varování koťat kvůli možnému nebezpečí. Pokud vrčení ukončuje zvýšeným tónem, varuje tak člověka, který se ke koťatům blíží.
Hlasité poškrabávání drápky:
♥ záměrné úsilí obrátit na sebe pozornost
Pohladit packou člověka:
♥ je to výraz lásky, něžnosti a vázanosti.
Cukání ocasem:
♥ charakteristický znak hněvu.
Spuštěný ocas:
♥ vyjadřuje únavu.
Cukání nataženým ocasem:
♥ znamená varování.
Ocas protáhlý a nehybný:
♥ názorná příprava k útoku.
Ocas ve vertikálním postavení:
♥ vyjadřuje pocit blahobytu.
Ochablý koneček ocasu vertikálně neseného:
♥ značí radostné vzrušení nebo očekávání něčeho příjemného.
Prohnutá záda:
♥ znamenají silné rozrušení nebo zastrašování protivníka a připravenost k obraně.


Kočičí problémy

18. března 2010 v 16:25 | Monča |  O kočičkách
Zdravotní problémy :
Pro celou řadu zdravotních problémů je typické, že se objevují až v pokročilejším věku. Poté co se Váš pes nebo kočka dostane mezi seniory, začíná se snižovat tělesná aktivita. V tom samém období se zpomalují a klesají životní funkce, což se týká imunitního systému, kůže a srsti, trávicího traktu a regulace metabolismu glukózy. Zvýrazňují se i příznaky degenerace kloubů.
Symptomy:
 • Obezita
 • Snížená aktivita
 • Ztuhlost při pohybu
 • Trávicí potíže
 • Špatná kvalita kůže a srsti
Močové kameny :
Močové kameny jsou hlavní příčinou poškození močových cest u koček.
Symptomy:
 • Častější močení
 • Moč zbarvená krví
 • Nadměrné a intenzivní lízání oblasti genitální
 • Bolesti při močení
Chronické ledvinové selhání :
Chronické selhání se může objevit u koček v pokročilém věku. K možným příčinám chronického selhání patří virové nebo bakteriální infekce nebo pozření toxických látek.
Symptomy:
 • Zvýšený příjem tekutin
 • Zvýšená frekvence močení
 • Apatie, netečnost
 • Nechutenství a nebo zvracení
 • Hubnutí
 • Průjem
 • Špatná kvalita kůže a srsti
Zánětlivé kožní onemocnění :
Záněty kůže nejsou ničím neobvyklím, mohou být vyvolány alergiemi nebo celou řadou dalších vyvolávajících faktorů. Jednou z příčin je potravní alergie. Toto postižení je charakteristické reakcí Vaší kočky na některou z látek v potravě. Alergické látky v potravě jsou představovány buď proteiny nebo karbohydráty. Alergická reakce kůže je typická svěděním, následně se objeví škrábání. Výrazné a časté škrábání vede k rozvoji druhotných klinických příznaků, jako je ztráta srsti, zarudlá a skvrnitá kůže, chronická infekce v postižené oblasti. Může se objevit i zvracení a průjem.
Symptomy:
 • Nadměrné škrábání
 • Zarudlá a skvrnitá kůže
 • Zvracení nebo průjem
 • Nekvalitní srst
Onemocnění trávicího aparátu :
Onemocnění trávicího traktu je u koček poměrně časté. Existují velké množství faktorů podmiňujících vznik onemocnění trávicího traktu.Příčiny jsou široké : od podezření zkažené potravy nebo dalších nevhodných předmětů. Zánět kromě toho znemožňuje trávit příjmanou potravu. Organismus trpí nedostatkem tekutin.
Stomy:ymp
 • Nechutenství
 • Hubnutí
 • Zvracení
 • Průjem

Pejsánci

18. března 2010 v 16:23 | Monča |  Obrázky

Koťátka

18. března 2010 v 16:16 | Monča |  Obrázky

Koníci

18. března 2010 v 16:12 | Monča |  Obrázky

Žraloci

17. března 2010 v 18:22 Animace