zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka***zvířátka

Nemoci, zdravotní problémy

20. března 2010 v 15:38 | Monča |  O papoušcích

Prevence

Prevence je v chovu velice důležitá. Klec čistěte pravidelně a jednou za čas ji vydezinfikujte. Dále agapornise co nejméně stresujte, stres snižuje obranyschopnost organismu a pták je pak náchylnější k onemocnění. Potrava by měla být vyvážená, zbytečně nepřekrmujte. Dále je dobré, aby se pták nenudil a měl dostatek podnětů k činnosti a k pohybu. Také nezapomínejte na dobrou ventilaci a teplotu vzduchu v místnosti, ve které agapornise chováte.

Vytrhávání peří

Tento zlozvyk je u agapornisů poměrně častý a nepříjemný. V extrémních případech může pták zcela otrhat peří svému partnerovi nebo mláďatům. Příčiny mohou být různé, např.: nuda, osamělost, špatné složení krmiva, kožní nemoci, infekce, paraziti,... Jestliže se tento problém objeví, nejdříve navštivte veterináře a zkuste odstranit možnou příčinu. Ptáka izolujte od ostatních až do uzdravení.

Vnější paraziti

Agapornise také napadají různí parazité. Nejčastěji se jedná o perožrouty, mšici krvavou, čmelíky kuří nebo všenky. Při napadení parazity bývají ptáci neklidní, mohou odmítat potravu a následně ubývat na váze. Důležitá je opět prevence, dodržujte hygienu, odstraňujte zbytky potravy, různé skuliny,... Vnější parazity lze hubit různými prostředky vhodné pro ptactvo! K dostání jsou v ZOO obchodech, v ordinacích veterinárních lékařů či v lékárnách,.... Postup léčby opět konzultujte s veterinářem!

Vnitřní paraziti

Zde se jedná o červi. Tito parazité se vyskytují často a mohou paralizovat životně důležité orgány, až dojde k smrti papouška. Napadení jedinci ubývají na váze a mývají krev v trusu. Pokud zjistíte, že se jedná o toto napadení, okamžitě izolujte ptáka od ostatních, vše vyčistěte a vydezinfikujte, jelikož ve výtrusech bývají vajíčka, která dále rozšiřují chorobu. Pro léčení se poraďte s veterinářem, který nasadí odčervovací kůru.

Tumory

Někdy se u agapornisů může vyskytnout rychle se zvětšující bulka - tzv. tumor. Dělíme je na zhoubné a nezhoubné - oba se odstraňují operativně. Tumory mohou být i vnitřní, kde nemusí být patrné a ptákům způsobují různé obtíže. Na vnitřní tumor se obvykle přijde pozdě. Při podezření, že má pták tumor, navštivte veterináře.

Giardióza

Toto onemocnění se projevuje vzájemným vytrháváním peří, hubnutím, průjmem, .... Pokud se domníváte, že Váš papoušek trpí tímto onemocněním, tak odneste jeho exkrementy k veterináři, který zjistí, jestli je přítomna giardióza. Boj s tímto onemocněním bývá dlouhý. Léky existují.

Ptačí tuberkulóza

Tato nemoc se nevyskytuje příliš často, ale zasluhuje pozornost. Je to jedna z nejobávanějších ptačích nemocí, kterou způsobuje bakterie Mycobacterium ovium . Ptáci ji dostanou např. kapénkovou infekcí, ale i z potravy (při výskytu této bakterie v ní). Když se objeví první příznaky - úbytek váhy, průjmy, bývá většinou pro ptáky pozdě. Metody na určení této nemoci nejsou spolehlivé a většinou ze to zjistí až na napadených orgánech. Na ptačí tuberkulózu neexistují léky.

PBFD

Jedná se o velice nakažlivé onemocnění, které se projevuje zejména u mladých ptáků. Nemoc se projevuje potížemi s peřím a zobákem. Důsledkem je snížení imunity a neschopnost organismu bojovat proti "lehkým" nemocem. Je to jakási obdoba viru HIV, který také likviduje imunitní systém. Rychle se přenáší výkaly a šupinami peří na další exempláře. Určí se z rozboru krve, proti ní neexistuje žádný lék, vše je ve stadiu výzkumu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máš rád/a zvířátka?

Miluju je 41.2% (7)
Mam je rád/a 23.5% (4)
Tak 50% na 50% 17.6% (3)
Ne 17.6% (3)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama